Щодо висоти, то рекордсменом серед усіх сучасних тварин є жираф. Його зріст обумовлений головним чином надзвичайно довгою шиєю, у кістяку якої, до речі, тільки 7 хребців, як у всіх, за незначним винятком, ссавців. Висота крупних жираф перевищує б м, вага дорослого самця становить 500 - 700 кг.
Жирафи — мирні тварини. Хижаки на них нападають рідко, боячись потрапити під смертельний удар копит задніх ніг. Дорослі самці б'ються між собою, наносячи удари важкою головою на довгій шиї, яка є могутньою зброєю.
Б. Гржімек у книзі «Серед тварин Африки» розповідає про страшної сили удар головою жирафа Отто з Франкфуртського зоопарку, від якого шестисоткілограмовий самець антилопи кани пролетів у повітрі і впав з пе- реламаною ключицею. Інший жираф головою пробив у стіні велику дірку. Довга шия позбавляє жирафа конкуренції, коли треба дістатись до листя високих дерев, але з фізіологічної точки зору вона створює багато незручностей.
|
Через довгу шию кров'яний тиск у жирафа високий: 260 на160. Це необхідно для того, щоб серце могло подати кров до голови, хоча при цьому витрачається багато енергії. Крім того, жирафам важно дихати, бо в довгій трахеї залишається відпрацьоване повітря, яке знову повертається у легені. Щоб запобігти поганій вентиляції легень, жирафи частіше дихають, але все одно в артеріальній крові у них кисню не так багато. Тому бігати тривалий час жирафи не здатні, бо можуть навіть знепритомніти. Коли жирафи п'ють, їм вельми незручно опускати голову вниз, бо тоді тиск крові в голові дуже зростає. І навпаки, коли жираф лежить, то не може піднятись одразу, бо при цьому кров відлине від мозку, і жираф знепритомніє, тому ці тварини завжди піднімаються повільно.