понедельник, 1 февраля 2010 г.

Яка з наземних тварин - є найбільшою?


З сучасних наземних тварин найбільшими є слони, зокрема африкансь­кий, висота якого сягає майже 4 м, довжина до 8 м (з витягнутим хоботом і хвостом, на які припадає до 3,5 м) і середньою масою самців до 5 т (старі самці інколи важать до 7 т). Бивні крупних африканських слонів важать 100 кг і більше (рекордна вага 250 кг; слона з такими бивнями знайшли в районі гори Кіліманджаро в 1898 р.). Найдовші бивні були в слона з Північної Ро­дезії: кожен з них сягав 410 см. Середня довжина бивнів набагато менша, а в самок бивні зовсім невеликі.
Незважаючи на значні розміри, слони рухливі й спритні, швидко пересува­ються у заростях джунглів, легко піднімаються кам'янистими урвищами. Щоб прохарчуватись, слону потрібно близько 100 кг їжі на добу. А їсть він траву, листя, пагони й гілки кущів та дерев. А ще потрібно 100 - 150 л води.
Індійські слони менші за африканських. Найбільші самці важать близько 5 т, висота у плечах 2,5 - 3 м. Бивні бувають тільки у самців (та й то не в усіх), а в самок їх зовсім немає; найбільша довжина бивнів 1,5 м, вага 20 -25 кг.
Не поступалися за розміром сучасним слонам і викопні слони мамонти. Так, у 1901 році на річці Березовка було знайдено мамонта. Цей березовський
мамонт мав висоту 2,8 м, довжину тіла 4,05 м, довжину бивнів - 2 - 2,5 м і вагою від 100 до 125 кг.
Бивні мамонтів були довші й більш загнуті, вуха набагато менші, усе тіла зокрема хобот, вкрите густою рудою шерстю.
У межах кожного типу, класу, ряду, іноді родини і навіть роду є тваринам які відзначаються гігантськими розмірами.
Так, гігантами серед найпростіших вважаються деякі форамініфери, че репашки, які мають 5 - б см у діаметрі.
Полярна медуза ціанея з зонтиком діаметром до 2 м, а щупальцями дов­жиною до 20 - ЗО м, є гігантом не тільки серед кишечнопорожнинних, а од­нією з найкрупніших тварин взагалі. Забарвлення цієї медузи дуже красиве: зонтик жовтий з темно-червоними краями, а щупальці блідо-рожеві. Опіки ціанеї дуже болючі, а для дрібних тварин смертельні.
З червів-паразитів гігантом вважається бичачий солітер, що в дорослому, стані паразитує в кишечнику людини; він сягає подекуди 10 м.
Ракоподібні єдиний клас членистоногих, де зустрічаються такі велетні, як краби, омари, лангусти. Найбільшими є деякі краби, зокрема японські, . довжина ніг котрих сягає до 1 м, а відстань між кінцями середніх ніг до 3 м. Для порівняння найменші краби хаплокарціоніси мають розмі­ри: самки 5-6 мм, самці 1-2 мм.
Найкрупніші павуки це тарантули, їхній розмір до 3,5 см завдовжки.
Найбільшою рибою на Землі є китова акула. У середньому її довжина становить 15 - 17 м, а вага понад ЗО т. На відміну від інших видів акул, китова не хижак; вона живиться, подібно до беззубих китів, дрібними тваринами, головним чином рачками.

Комментариев нет:

Отправить комментарий