У переважної більшості птахів усі турботи, пов'язані з насиджуванням та доглядом за малечею, випадають на материну долю. Лише в деяких видів —і наприклад, у лелек, пінгвінів, журавлів, лебедів, сов — ці обов'язки поділяє з нею і батько.
Але є серед птахів такі, самички яких поводяться досить-таки легковажно. Відклавши яйця, вони виявляють повну байдужість до майбутнього потомства. Що лишається робити самотнім самцям? За неписаним законом природи вони перебирають усі турботи на себе. Так чинять два види плавунців — маленьких куличків, що мешкають у тундрі та лісотундрі.
Кулички-плавунці — не єдиний виняток із правил. У тропіках Америки, Африки, Індії, Австралії живуть птахи якани. Самичка робить кладку і йде з гнізда, а самчик — турботливий батько — насиджує кладку 24 дні. Потім довго марудиться з малюками, ховаючи їх у негоду під тепле крило.
Чим пояснює наука таке відхилення від норми? Річ у тім, що для плавунців і яканів це якраз і є нормою, звичайним явищем. Така біологічна особливість склалася не сьогодні й не вчора, а внаслідок тривалого еволюційного розвитку. Природа не терпить порожнечі. Те, чого не робить представник однієї статі, починає робити особина протилежної. Якби цього не сталося, два види плавунців і сім видів яканів, можливо, давно щезли б з лиця Землі.
Комментариев нет:
Отправить комментарий