вторник, 2 февраля 2010 г.

Хто серед тварин є чемпіоном з бігу на довгі та коротші дистанції?


Гепард спринтер: зі швидкістю 112 - 115 км/год він може бігти 400 -500 м. Якщо ж на цьому відрізку йому чомусь не вдалось наздогнати здобич (а це буває досить часто), то він припиняє погоню. На довгі дистанції він бігати не може, а маневреність у нього зовсім погана: досить антилопі відскочити убік, як гепард промчить повз неї.
Цей рідкісний звір мешканець пустель і саван. Поширений він в Африці, Передній, Середній і Центральній Азії, зрідка зустрічається у Південній Туркменії.
Гепарди миролюбні тварини, легко приручаються, до людини ставлять­ся ласкаво й довірливо. В африканських заповідниках дикі гепарди іноді навіть стрибають у машини туристів і дозволяють себе гладити. Приручені ге­парди здавна використовувались для полювання. На жаль, цих красивих звірів стало набагато менше. їх занесено до Червоної книги.
Зі швидкістю 75 - 80 км/год може бігти на незначні дистанції лев. Для такого великого звіра це велика швидкість. З інших хижаків добрим бігу­ном є каракал тварина середньої величини, схожа на рись. Це мешканець
пустель і напівпустель (Африка, Аравія, Мала і Середня Азія, Індія). На короткіх дистанціях він легко наздоганяє дрібних антилоп і зайців, які біжать зі швидкістю 70 км/год. Тому раніше в Індії каракалів дресирували для полювання на цих тварин. Тепер каракал рідкісна тварина, яку занесено до Червоної книги.
З копитних спринтером є вилоріг мешканець прерій Канади й західних штатів США. Він найпрудкіший з американських ссавців, біжить зі швидкістю 45 км/год, але на дистанції, не довші за 5 - 6 км.
Монгольський дзерен це справжній марафонець. Зі швидкістю 60 -85 км/год він без напруження пробігає дистанцію в 15 км, а на короткому відрізку може бігти набагато швидше.
З африканських газелей з великою швидкістю біжить газель Томсона — до 80 км/год. Не поступається їй антилопа сайгак, яка на рівних поверхнях : жити інохіддю з такою ж швидкістю. Але цей вид алюру має недоліки: тварини не
 можуть перестрибувати навіть через незначні перешкоди.
Одним із найшвидших копитних є кулан особливий вид дикого при­пливного коня. Прирученню кулан не піддається. Він був майже повністю вини­щений. Куланів нещадно вбивали заради начебто цілющого жиру. Зараз їх узято під сувору охорону. Навіть зовнішній вигляд кулана свідчить про швидкість: стрункий, з довгими ногами й невеликою масою 120 - 150 кг. На коротких дистанціях він може розвивати швидкість значно більшу за 70 км/год, а з меншою швидкістю може бігати без напруження протягом три­валого часу.
Це дуже витривалі тварини. Навіть 7 - 10 - денне куленя може бігти декілька кілометрів зі швидкістю до 40 км/год. Кулан залишає далеко за собою мис­ливців на найшвидших конях.

Комментариев нет:

Отправить комментарий